Aktualności Artykuły eksperckie

Kartony używane. Jak je magazynować, by nie tracił na jakości?

Kartony to coś, bez czego nie obędziesz się w wielu branżach – e-commerce, logistyka, produkcja… Wszystkie te sektory potrzebują solidnych pudeł do pakowania, zabezpieczania i transportowania towarów. Ale żeby opakowania naprawdę spełniały swoją rolę, muszą być odpowiednio przechowywane. Jeśli zignorujesz kilka podstawowych zasad, kartony mogą stracić na jakości, a Ty zyskasz dodatkowe koszty i frustrację. Jak więc dbać o nie, żeby zachowały dobrą formę? Poznaj kilka wskazówek, jak magazynować kartony, aby nie traciły na jakości. 

Kartony używane. Przechowuj kartony w suchym miejscu

Największym wrogiem opakowań kartonowych jest wilgoć. Mokre kartony tracą na wytrzymałości i łatwiej się niszczą. Właśnie dlatego pierwszą złotą zasadą, o której warto pamiętać, jest przechowywanie pudeł w suchym miejscu. Poziom wilgotności powinien wynosić max. 50-60%. W ten sposób unikniesz ryzyka zniszczenia tektury.

Magazyn, w którym trzymasz kartony, musi być dobrze wentylowany i chroniony przed deszczem czy wilgocią z ziemi. Jeśli przechowujesz pudełka w miejscu, które jest narażone na wilgoć, zadbaj o dodatkową ochronę – np. plandeki lub folie.

Unikaj bezpośredniego kontaktu z podłożem

Kartony leżące bezpośrednio na podłodze szybko mogą się zabrudzić i stać celem dla gryzoni lub owadów. Idealnym wyjściem z sytuacji jest przechowywanie opakowań na paletach lub podestach. To pomoże Ci nie tylko uchronić je przed zniszczeniem, ale też ułatwić do nich dostęp i utrzymać porządek w magazynie. 

Przechowuj kartony w odpowiedniej pozycji

Aby pudła zachowały swoją formę, powinny być przechowywane w pozycji pionowej, tak jak książki w bibliotece. Układaj je w stosy, a każdą paczkę zabezpieczaj, żeby nie mogły się przesuwać. 

Także kartony używane składuj w sposób, który umożliwi łatwy dostęp do każdego pojedynczego opakowania, aby nie trzeba było niszczyć całego stosu. Uważaj, bo zbyt duży nacisk na górne warstwy kartonów może sprawić, że te na dole po prostu się rozerwą.

Zabezpiecz kartony przed uszkodzeniami mechanicznymi

Mimo że karton jest dość wytrzymały, nie jest całkiem odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ciągłe obciążenie, uderzenia czy tarcie mogą prowadzić do pęknięć, rozdarć, a nawet zniekształceń opakowań. Żeby temu zapobiec, warto zastosować folie stretch lub opaski zabezpieczające. Z czasem kartony mogą osłabnąć, jeśli będą narażone na długotrwały kontakt z ostrymi krawędziami i  twardymi powierzchniami. Unikaj też sytuacji, w których kartony będą pakowane zbyt ciasno, bo to spowoduje ich deformację.

Przechowuj kartony w miejscu o odpowiedniej temperaturze

Na jakość kartonów bardzo duży wpływ ma również temperatura. Zbyt wysoka sprawia, że papier staje się kruchy, a karton łatwiej ulega uszkodzeniom. Z kolei z powodu za niskiej pudło może stracić elastyczność i pękać. Optymalna temperatura do przechowywania kartonów to 10-25 st. C. 

Wykorzystuj kartony z odzysku

Jeśli chcesz być bardziej eko, możesz zdecydować się na kartony z odzysku. Jest to świetny sposób na zmniejszenie zużycia nowych materiałów, co jest korzystne nie tylko dla środowiska, ale też dla Twojego portfela. Pamiętaj! Mimo, że używane kartony mają świetną jakość, również wymagają odpowiedniego przechowywania.

Używane pudełka kartonowe. Nie zapominaj o etykietach i zabezpieczeniach

Na kartonach warto umieszczać etykiety, które informują o przeznaczeniu i warunkach magazynowania.. Dzięki nim łatwiej będzie Ci monitorować stan zapasów. Etykiety powinny być czytelne i odporne na warunki atmosferyczne, żeby się nie zatarły. Dobrze jest także zaznaczyć datę produkcji kartonów, żebyś mógł śledzić ich stan i wymieniać najstarsze partie. 

Podsumowując. Regularnie sprawdzaj stan kartonów

Kartony, podobnie jak inne materiały, mogą ulegać naturalnemu zużyciu. Co jakiś czas przeprowadź przegląd magazynowanych kartonów, aby sprawdzić, czy nie pojawiły się uszkodzenia, zabrudzenia, czy zmiany w ich jakości. Jeśli wcześniej wykryjesz jakiś problem, szybciej usuniesz uszkodzone opakowania z obiegu. W ten sposób zyskasz pewność, że tylko pudła w dobrym stanie będą użytkowane dalej.

Sprawdź też: Skup kartonów – KARTEKO

Kartony pod paczkomat

0