...
Artykuły eksperckie

Świadomy Ekomarketing. Jak go prowadzić?

Ekomarketing. “Zielony marketing”. Bez względu na to, jaką nadamy mu nazwę, jedno jest pewne – w świecie biznesu nabiera on coraz większego znaczenia. Niesie on wymierną wartośc ze względów etycznych. Przedsiębiorstwa decydują się na wdrażanie ekomarketingu  z uwagi na budowanie pozytywnego wizerunku i lepszego zarządzania marką. Jak zatem prowadzić skuteczny ekomarketing? Z kogo brać przykład?

Świadomy ekomarketing. Jak postawić pierwszy, odważny krok?

Ekomarketing, ten świadomy powinien wejść do świata biznesu na dobre. Pierwszym krokiem wdrażania ekomarketingu w biznesie powinna być dokładna analiza śladu ekologicznego firmy oraz zrozumienie, w jaki sposób jej działalność wpływa na środowisko. Analiza musi być kompleksowa. Od łańcucha dostaw, przez procesy produkcyjne, po produkt końcowy i jego opakowanie. Dzięki niej możemy zidentyfikować najważniejsze obszary, które wymagają zmiany. Przestrzenie, gdzie możemy działać bardziej w poszanowaniu planety i środowiska naturalnego. 

Kluczowe elementy analizy przestrzeni do eko- zmian w przedsiębiorstwie

Audyt działań firmy przeprowadzić należy naprawdę rzetelnie. “Ekościema” i brak szczerości wobec samego siebie, swojej firmy i konsumenta może nas sporo kosztować. Wdrażane modyfikacje nie przyniosą rezultatów, a firma doświadczy wizerunkowej wpadki. Nikt tego nie chce prawda? Elementy audytu to:

Zużycie zasobów

Ocena, jak firma zużywa wodę, energię oraz inne surowce i poszukiwanie możliwości ich oszczędzania lub wykorzystania bardziej zrównoważonych alternatyw.

Emisja gazów cieplarnianych

Zrozumienie, jakie procesy w firmie generują najwięcej emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych, oraz opracowanie strategii ich redukcji.

Gospodarka odpadami

Przyglądamy się z bliska sposobom zarządzania odpadami, w tym recyklingu, kompostowania i minimalizacji odpadów.

Łańcuch dostaw

Przegląd praktyk dostawców i partnerów biznesowych pod kątem zrównoważenia i poszukiwanie możliwości współpracy z tymi, którzy również stosują zrównoważone metody.

Audyt działań firmy. Co daje?

Kompleksowa weryfikacja nawyków firmowych jest istotna, dlatego że daje szansę firmie na opracowanie strategii ekomarketingowej. To pierwszy krok ku zielonej zmianie. 

Wdrażanie ekomarketingu w przedsiębiorstwie to proces, który wymaga odpowiedniego podejścia  i pełnego zaangażowania. Co musimy zrobić, aby wdrożyć w swoim przedsiębiorstwie efektywne ekoinnowacje? Jakie są  najważniejsze punkty ekologicznego rozwoju w biznesie?

  • Zrozumienie istoty ekomarketingu. Pierwszym krokiem jest głębokie zrozumienie, czym jest ekomarketing. Wspominaliśmy już trochę o tym w powyższym akapicie. Zwrócić należy uwagę, że ekomarketing jest  skoncentrowany na promowaniu produktów i usług przyjaznych dla środowiska. Ważna jest produkcja, ale też sposób zarządzania wysyłką, procesy dostawy. 
  • Analiza i adaptacja oferty. Tylko świadomość własnych błędów, słabości pozwala iść dalej. Rozwijać się. Rozwijać swoją markę. 
  • Uzyskanie ekologicznych certyfikatów. Pomogą one w budowaniu wiarygodności i zaufania wśród klientów.
  • Komunikacja i edukacja. Warto postawić na  strategię komunikacji, która edukuje konsumentów na temat korzyści środowiskowych twoich produktów i usług. Bądź transparentny co do praktyk zrównoważonych, jakie stosujesz, i angażuj klientów w dialog na temat zrównoważonego rozwoju.
  • Zaangażowanie społeczne. Pokaż zaangażowanie w lokalne i globalne inicjatywy ekologiczne. Może to obejmować partnerstwa z organizacjami non-profit, uczestnictwo w programach ochrony środowiska lub organizowanie własnych akcji proekologicznych.
  • Zielone innowacje. Inwestuj w innowacje, które mogą zmniejszyć wpływ twojej firmy na środowisko. Nie zatrzymuj się. Chłoń to co nowe. Wszystkie zmiany i pomysłu, które sprawią, że twój biznes będzie konsekwentnie przyjazny dla środowiska.
  • Eko praktyki w miejscu pracy. Wprowadź zielone praktyki w miejscu pracy, takie jak recykling, ograniczenie zużycia energii, promowanie transportu zrównoważonego wśród pracowników i cyfryzacja dokumentów, aby zmniejszyć zużycie papieru.

Bądź konsekwentny w działaniu. To się opłaca!

Monitoruj. Raportuj. Informuj kontrahentów i partnerów biznesowych o tym, co robisz. Każdą nową inicjatywę rozpoczynaj o autentycznej wiary w jej słuszność. Działaj w grupie. Razem można więcej. 

Świadomy ekomarketing. Przykłady.

Skuteczny ekomarketing promuje produkty lub usługi przyjazne dla środowiska. Jednocześnie buduje świadomość ekologiczną. Zachęca do zrównoważonego stylu życia. Z kogo można brać przykład? Jakie marki dumnie świecą na zielono?

Świadomy ekomarketing. Z jakich firm warto brać pozytywny przykład?

  • Patagonia – firma odzieżowa znana z zaangażowania w zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Znana ze swoich kampani. Podkreślają one  konieczność ochrony dzikiej przyrody i zachęcają do kupowania używanych produktów. Ich inicjatywa “Don’t Buy This Jacket” zachęcała do przemyślenia konsumpcjonizmu i promowała ideę odpowiedzialnego zakupu.
  • IKEA – tej marki nikomu nie trzeba przedstawiać. Warto zwrócić uwagę, że Skandynawowie zawsze byli prekursorami ruchów proeko. Tak też jest w tym przypadku. IKEA. Szwedzki gigant. Zobowiązał się do stania się “pozytywnym dla klimatu” do 2030 roku. Należy też zwrócić uwagę na to, że IKEA inwestuje w odnawialne źródła energii. Ponadto stosuje zrównoważone materiały w swoich produktach. Promuje zrównoważony styl życia wśród swoich klientów poprzez produkty takie jak LED żarówki, meble z recyklingu i systemy do zbierania deszczówki.
  • Tesla, Inc. – ta marka przewróciła rynek samochodowy do góry nogami. Zasłynęli poprzez produkcję elektrycznych pojazdów. Produkują auta, które są zarówno stylowe, jak i wydajne. Warto podkreślić, że Tesla jednocześnie przyciąga  uwagę na zrównoważony transport. Przytoczmy chociażby akcje marki  “przyspieszenia przejścia świata na zrównoważoną energię” poprzez innowacje w zakresie baterii i technologii napędowej.

Słowem podsumowania. Warto postawić na świadomy ekomarketing!

Zamierzasz wdrożyć świadomy ekomarketing? Mamy nadzieję, że powyższe przykłady przekonały Cię w 100%. To najlepsza droga z możliwych. Potrzebna w dzisiejszym świecie. Bądź eko w biznesie. Dla lepszego dziś. Dla dobrego “jutro”. 

Sprawdź również: KARTEKO i Fundacja Karteko.

0